Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Udzielmy wsparcia sędziom represjonowanym przez rząd Turcji!

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” gorąco zachęca wszystkich ludzi dobrej woli do poparcia petycji o natychmiastowe zwolnienie z aresztu tureckich sędziów Metina Özçelika i Mustafy Başera.

Sędziowie ci zostali 30 kwietnia 2015 r. pozbawieni wolności za podjęcie decyzji procesowych, które nie spodobały się władzy politycznej.

Głos w tej sprawie zabrały, żądając zwolnienia tych sędziów, Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ) na posiedzeniu w Gdańsku 17 maja 2015 r. (raport i rezolucja w językach angielskim i francuskim oraz polskie tłumaczenie tutaj), MEDEL (Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés, Europejscy Sędziowie na rzecz Demokracji i Wolności) na posiedzeniu w dniu  23 maja 2015 r. w Atenach (rezolucja w polskim tłumaczeniu poniżej) oraz XX Zebranie Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, które podjęło w tej sprawie uchwałę w dniu 31 maja 2015 r. w Zegrzu (dostępna tutaj).

Autorem petycji, którą wskazujemy, jest szwajcarski sędzia, któremu w Gdańsku powierzono zadanie upowszechnienia wiedzy o trudnej sytuacji sądownictwa w Turcji i podjęcie wszelkich działań jakie będą potrzebne w celu doprowadzenia do jej zmiany – w tym zwolnienia zatrzymanych sędziów.

Petycję można podpisać korzystając ze wskazanego niżej linku. Wystarczy jedynie podać swój adres mailowy, a następnie imię, nazwisko i kraj pochodzenia (po prawej stronie ekranu, w dziale "Petition Unterzeichen". Opcjonalnie można wpisać przyczyny podpisania petycji, co nie jest obowiązkowe. Dla osób nie znających języka niemieckiego w zupełności powinna być wystarczająca funkcja tłumaczenia dostępna z poziomu przeglądarek internetowych. Zaraz po podpisaniu petycji otrzymujemy maila potwierdzającego przyjęcie podpisu, a nasze dane jako najnowszego sygnatariusza ukazują się na stronie.

https://secure.avaaz.org/de/petition/High_Council_of_Judges_of_Turkey_Immediate_release_of_Turkish_Judges_Oezcelik_and_Baser_from_detention/?anKsvjb

Zachęcamy do podpisywania tej petycji, jak również rozpowszechniania jej wszystkimi możliwymi kanałami – w tym za pośrednictwem mediów społecznościowych w rodzaju Facebook lub Twitter. Przynajmniej w taki sposób możemy wesprzeć naszych kolegów poddawanych jednej z najdalej idących form opresji, jakiej władza polityczna może użyć wobec władzy sądowniczej.

Do podpisania petycji zachęcamy szczególnie sędziów i prokuratorów, którzy najlepiej powinni wiedzieć, jak fatalne skutki dla wymiaru sprawiedliwości ma każda ingerencja władzy politycznej w jego funkcjonowanie i jak ważne jest, aby sędziowie i prokuratorzy mogli pełnić swą służbę niezależnie, bez obaw przed represjami ze strony władz politycznych, zwłaszcza gdyby przyszło im zajmować się sprawami, które politycy chcieliby zamieść pod dywan. Każdy prawnik, któremu bliskie są zasady niezawisłego sądownictwa, powinien też przyłączyć się do obrony naszych tureckich kolegów.

Członkom Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" nie musimy tego tłumaczyć - przecież między innymi dla obrony niezawisłości sądownictwa przyłączyli się do nas. Jesteśmy przekonani, że już wkrótce petycja szwajcarskiego sędziego, będąca wykonaniem decyzji EAJ podjętej w Polsce, podpisana zostanie przez wiele naszych koleżanek i kolegów.

Poniżej przedstawiamy rezolucję MEDEL - relacja ze spotkania, na którym zapadła, będzie dostępna wkrótce.

Łukasz Piebiak

Maciej Strączyński

REZOLUCJA
W sprawie uwięzienia sędziów i prokuratorów w Turcji


MEDEL, podczas spotkania Atenach w dniu 23 maja zorganizowanego z okazji 30-lecia organizacji został zaalarmowany pogorszeniem sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Turcji.

MEDEL zwraca więc uwagę społeczności międzynarodowej na sytuację wymiaru sprawiedliwości w Turcji, w której rząd dopuszcza się ataków na sędziów i prokuratorów i z każdym dniem nasila ich poziom.

Dwaj sędziowie uwięzieni za wydanie nakazów zwolnienia.

W dniu 30 kwietnia 2015 r. dwaj sędziowie (sędzia Metin Özçelik z 29-go Sądu I Instancji w Stambule i sędzia Mustafa Baser z 32-go Sądu I Instancji w Stambule) zostali aresztowani z powodu wydania nakazów zwolnienia z aresztu policjantów, co do których prowadzono przez półtora roku postępowanie w sprawie korupcji funkcjonariuszy i którzy byli tymczasowo aresztowani w trakcie prowadzonego śledztwa. Pierwszy raz w historii współczesnego państwa tureckiego sędziowie zostali aresztowani z powodu wydanych orzeczeń i zawodowej działalności sędziowskiej. Ponadto wydane przez nich nakazy zwolnienia nie zostały wykonane przez właściwych prokuratorów, co jest przestępstwem.

Czterej prokuratorzy aresztowani za przeszukanie ciężarówek z bronią kierowanych do Syrii.

Tydzień po aresztowaniu dwóch sędziów wydano nakazy aresztowania czterech prokuratorów, którzy byli zaangażowani w przeszukanie ciężarówek skierowanych do Syrii w styczniu 2014 r. Prokuratorzy Süleyman Bağriyanik, Ahmet Karaca, Aziz Takçı i Özcan Sisman prowadzili śledztwo w sprawie nielegalnego przemytu broni dla Państwa Islamskiego.

Czterej prokuratorzy i sędzia usunięci ze służby za śledztwo w sprawie korupcji.

W dniu 12 maja 2015 r. Najwyższa Rada Sędziów i Prokuratorów usunęła ze służby czterech prokuratorów i sędziego, który prowadzili śledztwo w sprawie próby korupcji władz publicznych w dniu 17 grudnia 2013 r. Decyzją Drugiej Izba Rady Najwyższej, podjętą stosunkiem głosów pięć do dwóch, odwołani zostali prokuratorzy Zekeriya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç i Muammer Akkaş oraz sędzia Süleyman Karaçöl, bez możliwości obrony przed zarzutami.

Charakter tych przypadków i wypowiedzi Prezydenta Turcji w tej sprawie są wyraźnym sygnałem, że aresztowania i usunięcia ze służby są motywowane politycznie i że sądownictwo znalazło się pod ścisłą kontrolą rządu.

MEDEL podkreśla, że ​​aresztowania sędziów i prokuratorów za decyzje podejmowane przez nich w ramach służby są ewidentnie sprzeczne z Konstytucją Turcji, Europejską Konwencją Praw Człowieka, wszystkimi innymi międzynarodowymi postanowieniami dotyczące tej materii oraz podstawowymi zasadami niezawisłości sądów.

MEDEL stwierdza, że jest ​​niedopuszczalne stosowanie aresztowania i usuwania ze służby w celu zastraszania i zniechęcania sędziów i prokuratorów prowadzących trudne sprawy i używanie aresztowania oraz odwołania ze służby jako kary wymierzanej przez rząd.

MEDEL potępia aresztowania i odwoływania sędziów i prokuratorów za decyzje podejmowane przez  nich w ramach wykonywania funkcji judykacyjnych i wzywa do natychmiastowego uwolnienia sędziów i prokuratorów oraz do przywrócenia ich do służby na zajmowane wcześniej stanowiska.

MEDEL (Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés, Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności) jest stowarzyszeniem 25 organizacji europejskich sędziów i prokuratorów, której głównym celem jest promowanie i ochrona praw człowieka oraz obrona niezależności sądownictwa.

Ateny, maj 2015

 

Komunikaty

Media