Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Przedstawicielki i przedstawiciele Iustitii reprezentowali nas w Tylösand (Szwecja), w Belgradzie (Serbia), w Budapeszcie (Węgry)

W październiku przedstawicielki i przedstawiciele Iustitii wzięli udział w szeregu wydarzeń i konferencji międzynarodowych. 

W dniach 5-6 października w Tylösand (Szwecja) odbyła się konferencja dla sędziów szwedzkich pod nazwą „Regional domarinternat”, w której uczestniczyło około stu sędziów z południowej Szwecji. W trakcie tej konferencji Sędzia Dorota Zabłudowska, członkini Zarządu SSP Iustitia wygłosiła wykład pod nazwą „the Role of Judiciary in Modern Society”, prezentując doświadczenia sędziów polskich z ostatnich kilku lat.

W dniach 6-8 października w Belgradzie (Serbia) odbyło się zebranie Stowarzyszenia Sędziów i Prokuratorów MEDEL, w którym uczestniczyło troje przedstawicieli Iustitii: Dorota Zabłudowska (członkini Zarządu), Łukasz Mrozek (członek zespołu międzynarodowego) oraz Monika Frąckowiak (wiceprezeska MEDEL). W piątek 6 października sędziowie wzięli udział w konferencji międzynarodowej na temat  systemów oceny pracy sędziów w różnych europejskich porządkach prawnych, natomiast w sobotę 7 października w trakcie zebrania MEDEL przedstawiono aktualną sytuację w Polsce. Tego dnia do MEDEL przyjęto kolejne polskie stowarzyszenie sędziów - Themis, któremu serdecznie gratulujemy dołączenia do
wspólnoty międzynarodowej.

W dniach 12-13 października w Budapeszcie (Węgry) miała miejsce konferencja organizowana przez uniwersytet ELTE (The Institute of Political and International Studies) we współpracy z CNR Institute for International Legal Studies na temat: "Empowering Domestic Judiciaries: The Role of European Actors in Defending Judicial Independence". Sędzia Dorota Zabłudowska, członkini Zarządu Iustitii wzięła udział w panelu zatytułowanym: „Mobilizing Judges On and Off the Bench”. W panelu uczestniczyli również: Tamas Matusik (przewodniczący węgierskiej Rady Sądownictwa, uhonorowanej Nagrodą Niezależności przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sędziów), Duro Sessa (Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów) oraz Luca Perilli (sędzia z Trento, Włochy). W konferencji wzięli udział naukowcy z Węgier, Polski i Europy, sędziowie węgierscy oraz studenci. Rozmowa na temat niezależności sędziowskiej w Budapeszcie była wydarzeniem bezprecedensowym.
Program konferencji można znaleźć poniżej.
https://www.tatk.elte.hu/en/content/empowering-domestic-judiciaries.e.2732

Komunikaty

Media