Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Medel wspiera projekty ustaw przygotowane przez Iustitię

W dniu 23 listopada 2023 r Europejski Trybunał praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Wałęsa przeciwko Polska (50849/21), którego znaczenie jest nie do przecenienia nie tylko w odniesieniu do sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce, ale w całej Europie.

            Trybunał podsumował naruszenia w Polsce, powołując też na wiele opinii organów międzynarodowych, które negatywnie oceniały reformy sądownictwa w Polsce (między innymi OSCE, PACE, GRECO, Komisja Wenecka). Trybunał podkreślił, że wyrok w sprawie Wałęsa przeciwko Polska został wydany po serii orzeczeń dotyczących reform sądowych zapoczątkowanych w 2017 r. Jak wskazano w sprawie Grzęda przeciwko Polska, sekwencja zdarzeń - w szczególności zmiany dotyczące reorganizacji sądownictwa w Polsce - prowadzi do wniosku, że reformy sądowe miały na celu osłabienie niezależności sądów, poczynając od poważnych naruszeń w wyborze sędziów do Trybunału Konstytucyjnego w grudniu 2015 r., poprzez reorganizację Krajowej Rady Sądownictwa, powołaniu nowych izb w Sądzie Najwyższym, zwiększeniu kontroli Ministra Sprawiedliwości nad sądami, a także w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów.

            Trybunał podkreślił, że podstawowym problemem jest wadliwa procedura wyboru członków do Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z 2017 r., co w sposób ciągły negatywnie wpływa na niezawisłość sędziów rekomendowanych przez ten organ.

            Należy przypomnieć, że już w Deklaracji Krakowskiej z 13 grudnia 2017 r., jak też w oświadczeniu z 19 września 2019 r. Medel podkreślał, że obecny, upolityczniony format Krajowej Rady Sądownictwa w Polsce nie tylko narusza europejskie standardy, ale przede wszystkim polską Konstytucję, a skutki działań rady tak ukształtowanej mogą być katastrofalne.

            Dramatyczny spadek zaufania do sądów polskich na przestrzeni ostatnich lat,  setki spraw zawisłych przez ETPCz, postępowania naruszeniowe przeciwko Polsce potwierdziły nasze obawy. Jest to kolejny dowód na to, że upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości - w jakimkolwiek kraju europejskim - prowadzi do opłakanych skutków, istotnie osłabiając ochronę praw człowieka obywateli.

            Mając na uwadze prodemokratyczny wybór obywateli dokonany w dniu 15 października 2023 r., Medel wzywa wszystkie organy państwowe w Polsce do podjęcia niezwłocznych działań mających na celu przywrócenie praworządności w duchu orzeczeń ETPCz i TSUE, ze szczególnym uwzględnieniem przywrócenia porządku konstytucyjnego w Krajowej Radzie Sądownictwa. Medel wspiera projekty ustaw przygotowane przez naszego członka - Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, które opracowane zostały z uwzględnieniem wytycznych zawartych w wyrokach trybunałów europejskich, wychodząc też naprzeciw wyzwaniom XXI wieku.

https://twitter.com/medeleurope/status/1728128647410909222?s=48

https://www.facebook.com/100026348408853/posts/pfbid02ynpPFf3XCz7C49c7gTZS4uYziyaWGGWrXHFZZgW9Xq3pjqTtCerghA7m83GP1gtUl/?d=n&mibextid=WC7FNe

Komunikaty

Media