Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Minister Sprawiedliwości bezprawnie nie udziela informacji publicznej o opróżnionych etatach sędziowskich.

Minister Sprawiedliwości bezprawnie nie udziela informacji publicznej o opróżnionych etatach sędziowskich.

W dniu 10.01.2018 r. wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” sędzia Tomasz Marczyński zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem, ilu sędziów sądów powszechnych (od 1 sierpnia 2017 do chwili obecnej) przestało pełnić służbę sędziowską, z jakich powodów, kiedy oraz w jakich sądach. Sędziego Marczyńskiego interesowało też, ile etatów sędziowskich w poszczególnych sądach powszechnych pozostaje nieobsadzonych. Minister Sprawiedliwości udzielił w tej sprawie niepełnej odpowiedzi, a wręcz bezużytecznej dla merytorycznej debaty o stanie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 20.10.2021 r. wydał wyrok, w którym stwierdził niemal trzyletnią bezczynność Ministra Sprawiedliwości, zobowiązując go do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej aktualnej obsady urzędów sędziowskich w Polsce. Wyrok jest prawomocny, a Minister Sprawiedliwości ma obowiązek udostępnić wnioskowane informacje publiczne w ciągu 14 dni.

Sprawa ta pokazuje, że dziennikarze, opinia publiczna a nawet sędziowie nie mogą liczyć na łatwy dostęp do prawdziwej informacji o stanie polskiego sądownictwa bez ochrony niezależnych i niezawisłych sądów.

Wyrok_NSA

Komunikaty

Media