Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Krajowa Rada Sądownictwa stanęłaby w obronie sędzi Weroniki Klawonn

Art. 186 ust. 1 Konstytucji RP - Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów

Kanthak zaznaczył, że sędzia ma obowiązek być bezstronnym.
Jeśli sędzia jest w tej samej koszulce, w której przyszedł pozwany, i później swoim zachowaniem pokazuje pewne faworyzowanie strony pozwanej, traktowania strony pozwanej, jakby była powodem, czyli zupełnie odwrócenie o 180 stopni tego, jak to powinno wyglądać, to mamy pewne wątpliwości. Uważam, że strona powoda, czyli prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli jego pełnomocnik, mógłby podnieść, jeśli chodzi o wyłączenie sędziego, ze względu na podejrzenie braku bezstronności – powiedział.
Zdaniem Jana Kanthaka tego typu procesy udowadniają potrzebę przeprowadzenia głębokiej reformy wymiaru sprawiedliwości. Jednym z jej elementów ma być relacjonowanie na żywo wszystkich procesów, które toczą się w sądach. – To ma przeciwdziałać takiemu traktowaniu stron, pozwanej lub powodowej – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

http://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/6938

Dziś na staży niezależności sądów i niezawisłości sędziów stają :

Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”

Stowarzyszenie Sędziów „THEMIS”

Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”

Inicjatywa Obywatelska „Wolne Sądy”

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS

Archiwum Osiatyńskiego

Amnesty International

Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych

Forum Współpracy Sędziów

Uchwała Zarządu Oddziału Gdańskiego SSP Iustitia z 24 listopada 2018 r. w sprawie niedopuszczalnego wywierania presji na sędziego Weronikę Klawonn

Wspólne stanowisko Stałego Prezydium i Zespołu Interwencyjnego Forum Współpracy Sędziów z dnia 26 listopada 2018 r. w sprawie próby wywierania wpływu przez polityków na sędzię Weronikę Klawonn

http://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/6962

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS z niepokojem obserwuje narastające naciski na sędziów, w związku z ich działalnością publiczną i orzeczniczą.

Ostatni z takich przypadków, dotyczy Weroniki Klawonn – Sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, która prowadzi sprawę o ochronę dóbr osobistych z powództwa Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie. Prezes PiS domaga się od byłego prezydenta przeprosin za wpisy w mediach społecznościowych oraz komentarzy udzielonych w mediach, w których kwestionował zdrowie psychiczne Jarosława Kaczyńskiego i uznał go za współwinnego katastrofy smoleńskiej.

Naciski te są jaskrawym przykładem pogwałcenia podstawowych zasad związanych z powstrzymywaniem się przez władzę wykonawczą i ustawodawczą od wkraczania w niezawisłość sędziowską i to w trakcie toczącego się procesu.

Ataki posłów i wysokich urzędników państwowych na osobę sędziego, ale także atak mediów sprzyjających władzy, dotyczą symbolicznego uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości, w której wraz ze współpracownikami sądu udział wzięła Sędzia Weronika Klawonn. To groźne zjawisko, które przekracza granicę osobistych wolności sędziego oraz stanowi ingerencję w jego niezawisłość.

Krytyka sędziego, która nie dotyczy merytorycznej strony procesu, ale wartości bliskich każdemu sędziemu takich jak Konstytucja, poszanowanie ojczyzny, wolność głoszonych poglądów, jest niczym innym tylko próbą wpływania na orzeczenie. Tym samym stanowi naruszenie zasady trójpodziału władz oraz prawa do wolnego od nacisków sądu.

Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS stanowczo sprzeciwia się takim praktykom.

Komunikaty

Media