Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Sprawozdanie z wizyty przedstawiciela Iustitii w Chicago, we wrześniu 2018 roku

Głównymi organizatorami wizyty byli Pani Marta Amodovar, Supervisor Office of Accessibility & Education Outreach Office of the Chief Judge Circuit Court of Cook County w Chicago, co można przetłumaczyć - Kierownik Urzędu Prezesa Sądu Okręgowego Hrabstwa Cook, zajmującego się czynieniem dostępnym sądu oraz upowszechnianiem wiedzy o nim oraz adwokat Kristen Kozlowski Lyons, Prezes Stowarzyszenia Adwokatów (Advocates Society President), a także adwokat Julianne Walo.

 Wizyta miała miejsce w dniach od 20 do 25 września 2018 roku.

Na wstępie należy wyjaśnić, iż wizyta była kolejnym etapem przyjacielskich stosunków pomiędzy sądami polskimi i sądami Hrabstwa Cook w Chicago, które zostały zapoczątkowane wizytą sędziów z Chicago w Polsce w 2013 roku. Tym razem głównym przedmiotem wizyty była kwestia wyjaśnienia aktualnej sytuacji w polskim sądownictwie. Wizyta obejmowała spotkania z sędziami sądów Hrabstwa Cook oraz z przedstawicielami wiodących korporacji prawniczych, a także spotkanie na Uniwersytecie w Chicago.

W części „sądowej” wizyty odbyło się spotkanie z sędzią Anne M. Burke, Prezesem Sądu Najwyższego Stanu Illinois. Następnie miała miejsce dyskusja z udziałem sędziów Sądu Apelacyjnego w Chicago, w której uczestniczył również sędzia tamtejszego Sądu Najwyższego P. Scott Neville, Jr. Na szczególną uwagę zasługuje obecność podczas tego spotkania sędzi Sądu Apelacyjnego Aurelii Pucinski, córki wybitnego działacza polonijnego kongresmena Romana Pucinskiego, pilota amerykańskich sił lotniczych podczas II Wojny Światowej, a także członka Komisji Katyńskiej. Następnie odbyło się spotkanie z Prezesem Sądu Okręgowego w Chicago sędzią Timothy C. Evansem oraz z sędziami tamtejszego sądu, pośród których byli także i sędziowie posiadający polskie korzenie. Podczas tych spotkań zostały przedstawione w zarysie aktualne zmiany ustrojowe w polskim sądownictwie oraz ich negatywna ocena przez SSP „Iustitia”. Ocena ta została przyjęta ze zrozumieniem przez amerykańskich sędziów uczestniczących w omówionych wyżej spotkaniach.

W ramach spotkań z przedstawicielami wiodących korporacji prawniczych w Chicago należy wyróżnić spotkanie zorganizowane przez adwokat Kristen Kozlowski Lyons, Prezesa Stowarzyszenia Adwokatów (Advocates Society President), w toku którego przedstawiciel SSP „Iustitia” przedstawił prezentację multimedialną na powyżej wskazany temat, w toku której zgromadzeni zadawali szereg szczegółowych pytań. Prezentacja została nagrodzona oklaskami. Następnie przedstawiciel SSP „Iustitia” udzielił wywiadu reporterowi czołowego chicagowskiego periodyku prawniczego, Chicago Daily Law Bulletin. Następnie odbyło się spotkanie z Jackiem L. Rivesem, Dyrektorem Zarządzającym i Operacyjnym Stowarzyszenia Adwokatów Amerykańskich (American Bar Association) oraz adwokatami z tej korporacji, nadto spotkanie to za pośrednictwem łączy głosowych było transmitowane do oddziału waszyngtońskiego American Bar Association. Bardzo istotne było również spotkanie z adwokatami zrzeszonymi w korporacji Hinshaw. Adwokaci uczestniczący w tych spotkaniach wyrazili pełne zrozumienie dla stanowiska SSP „Iustitia” oraz zadeklarowali swoje poparcie dla działań Stowarzyszenia.

Znaczące było również spotkanie ze studentami na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Chicago, które zostało zorganizowane przez profesor Monikę Nalepę z tamtejszego uniwersytetu. Sprawy polskie, nie tylko sytuacja w polskim sądownictwie, spotkały się z dużym zainteresowaniem studentów, które przełożyło się na liczne pytania, jak już wspomniano nie tylko z zakresu judykatury.

Kraków, 29 września 2018 roku

Komunikaty

Media