Pomóżmy dzieciom chorym na raka mniej czasu spędzać w szpitalu
Koleżanki, Koledzy, Sędziowie i Referendarze!
Dziękujemy Wam za włączenie się w zbiórkę na rzecz wrocławskiego Schroniska Brata Alberta. Udało się bardzo szybko zebrać ponad 17.500 zł.
Czas na kolejną akcję!
W czasie epidemii koronawirusa nie możemy zapominać o małych, dzielnych wojownikach zmagających się z chorobą nowotworową.
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową (https://naratunek.org/broviac/) prowadzi we Wrocławiu klinikę Przylądek Nadziei (https://naratunek.org/przyladek-nadziei/).
Obecnie bardzo ważne jest, żeby mali pacjencji szpitala mogli jak najwięcej czasu spędzać w domu, bo w ich przypadku ryzyko zakażenia Covid19 jest bardzo duże (!)
Dlatego prosimy Was o wparcie programu „Broviac – Krócej w szpitalu” (https://naratunek.org/broviac/; polecamy film: https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=lgGuu4BTufw&feature=emb_title ). Koszt trzymiesięcznego zestawu dla jednego dziecka to 550 zł.
Prosimy o wpłaty na rachunek Fundacji: 98 1160 2202 0000 0000 9762 5757.
W tytule płatności należy wpisać „sędziowie i referendarze pomagają – Broviak”.
Akcja trwa do 7.04.2020 r.
Jako środowisko nigdy nie byliśmy i nie będziemy obojętni na krzywdę i potrzeby innych ludzi. Zwłaszcza tych najsłabszych.
Sędziowie i Referendarze pomagają!
Zbiórka na rzecz Schroniska Brata Alberta we Wrocławiu
Wesprzyj zbiórkę koleżeńską (sędziowską, referendarską) dla Schroniska Brata Alberta we Wrocławiu i osób bezdomnych na ulicach naszego miasta!
W związku z epidemią koronawirusa potrzebna pilna pomoc (!)
Nie bądź obojętny!!!
Akcja jest błyskawiczna. Prosimy o wpłaty do poniedziałku 23.03.2020 r. Następnego dnia pieniądze zostaną przekazane Schronisku.
Środki można wpłacać na rachunek SSP "Iustitia" Oddział we Wrocławiu nr:
86 1240 6768 1111 0010 4862 2474.
Tytuł płatności: "schronisko wirus".
100% wpłat zostanie przekazanych potrzebującym.
Uchwały Zgromadzenia ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy z 7.02.2020 r.
Uchwała nr 1
Zgromadzenia ogólnego
sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy
z 7 lutego 2020 r.
w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 190) przyjętej przez Sejm na posiedzeniu 20 grudnia 2019 r. i podpisanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 4 lutego 2020 r.
Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy negatywnie ocenia regulacje prawne wynikające z przyjętej przez Sejm na posiedzeniu 20 grudnia 2019 r. i podpisanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 4 lutego 2020 r. ustawy o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 190). Zgromadzenie podziela krytyczne oceny wyrażone w Uwagach Sądu Najwyższego z 16 grudnia 2019 r. do projektu tej ustawy, w stanowisku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 stycznia 2020 r. przesłanym do Senatu RP, a także w uzasadnieniu uchwały Senatu z 17 stycznia 2020 r. w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw (druk 160).
W opinii Zgromadzenia ustawa ta, mimo modyfikacji niektórych uregulowań pierwotnego projektu, nie spełnia wymogu zgodności z Konstytucją RP oraz prawem Unii Europejskiej, jak również nie spełnia standardów wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, podważając funkcjonowanie polskich sądów w europejskiej przestrzeni prawnej i istotnie utrudniając polskim sędziom stosowanie prawa Unii Europejskiej. Jedynym celem, a zarazem spodziewanym skutkiem tych regulacji, jest:
1) istotne ograniczenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, co spowoduje pozbawienie obywateli prawa do rzetelnego procesu,
2) rażące ograniczenie uprawnień organów samorządu sędziowskiego i marginalizacja ich znaczenia,
3) naruszenie wolności słowa przez zakazanie sędziom wypowiadania się w sprawach dotyczących ustroju sądów i niezawisłości sędziów, także poprzez uniemożliwienie kolegiom sądów (ale także i samorządowi sędziowskiemu) zabierania głosu w sprawach dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, przy jednoczesnej zmianie składu kolegiów sądów apelacyjnych oraz okręgowych,
4) dopełnienie kontroli Ministra Sprawiedliwości nad postępowaniem dyscyplinarnym sędziów oraz drastyczne zaostrzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i asesorów sądowych, w szczególności za działania orzecznicze,
5) poddanie sędziów niczym nieusprawiedliwionej presji realnie rzutującej na sferę niezawisłości sędziowskiej poprzez nieostre skatalogowanie „działań politycznych” zagrożonych możliwością wszczynania postępowań dyscyplinarnych i usunięcia ze stanu sędziowskiego osób, których poglądy na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości nie odpowiadają rządzącej większości,
6) „legalizacja” wątpliwej konstytucyjnie procedury nominacyjnej sędziów, która ma miejsce przy udziale nowoukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa.
Skala i ranga zmian pozwala na jednoznaczny wniosek, że ustawa prowadzi do erozji konstytucyjnych zasad podziału i równoważenia się władz oraz niezawisłości sędziowskiej wyrażonych w art. 10 i art. 178 ust. 1 Konstytucji RP oraz dalszego ograniczenia prawa obywateli do niezależnego sądu i do rozpoznania sprawy przez niezawisłego sędziego.
Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy apeluje do Ustawodawcy o refleksję, rzetelną ocenę zgodności wprowadzonych zmian z Konstytucją RP oraz prawem Unii Europejskiej i standardami wyznaczonymi przez Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności i podjęcie działań zmierzających do niezwłocznego uchylenia powyższych przepisów.
Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy apeluje także do Ustawodawcy o przeprowadzenie rzeczywistej reformy sądownictwa, przede wszystkim w zakresie procedur sądowych, mającej na celu szybkie i sprawne rozpoznawanie spraw oraz zgodnie z art. 45 Konstytucji RP, zapewnienie obywatelom prawa do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy zobowiązuje Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy do opublikowania uchwały na stronie internetowej Sądu Okręgowego, przesłania jej odpisów Marszałkom Sejmu i Senatu, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesom Sądów Apelacyjnych i Okręgowych, a także Prezesom Sądów Rejonowych w okręgu oraz upoważnia sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy do rozpowszechniania jej treści.
Uchwała nr 2
Zgromadzenia ogólnego
sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy
z 7 lutego 2020 r.
w sprawie wypowiedzi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 17, 18 i 19 stycznia 2020 r.
Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy wyraża stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z 17, 18 i 19 stycznia 2020 r. mających na celu dyskredytowanie roli oraz oczernianie polskich sędziów w oczach opinii publicznej.
Zgromadzenie przypomina, że zgodnie z art. 10 Konstytucji RP sądy są obok władzy ustawodawczej i wykonawczej trzecią, równorzędną władzą, której należny jest szacunek, zwłaszcza od przedstawicieli pozostałych władz.
Zgromadzenie podkreśla, że niedopuszczalne jest w demokratycznym państwie prawnym antagonizowanie społeczeństwa, nastawianie jednych grup społecznych przeciwko innym oraz wprost odwoływanie się do języka mowy nienawiści. Nie licuje to z godnością oraz majestatem urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgromadzenie domaga się zaprzestania dalszych nieuzasadnionych i niczym nieusprawiedliwionych insynuacji skierowanych przeciwko sędziom. Wypowiedzi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące „eliminacji”, bądź „oczyszczania naszego polskiego domu” w kontekście sędziów, nie znajdują precedensu w dotychczasowej historii III RP. W odczuciu społecznym mogą stanowić przyzwolenie, czy też zachętę, do stosowania aktów przemocy.
Zgromadzenie zobowiązuje Prezesa Sądu Okręgowego w Legnicy do opublikowania uchwały na stronie internetowej Sądu Okręgowego, przesłania jej odpisów Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, Prezesom Sądów Apelacyjnych i Okręgowych, a także Prezesom Sądów Rejonowych w okręgu oraz upoważnia sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Legnicy do rozpowszechniania jej treści.
Uchwała zebrania sędziów Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z 31 stycznia 2020 r.
Uchwała
zebrania sędziów Sądu Rejonowego w Wałbrzychu
podjęta 31 stycznia 2020 r.
My, sędziowie Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, negatywnie opiniujemy informację Prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu o działalności Sądu w 2019 r.
Stwierdzamy, że wypracowane wyniki Sądu, umożliwiające jego właściwe funkcjonowanie, są następstwem jedynie zwiększonej, rzetelnej pracy asystentów sędziów, referendarzy sądowych oraz urzędników sądowych i sędziów.
Pragniemy podziękować protokolantom, sekretarzom sądowym, asystentom sędziów, referendarzom sądowym i innym pracownikom Sądu za okazywane nam w ubiegłym roku wsparcie w wykonywaniu służby sędziowskiej.
Negatywna ocena działalności Sądu Rejonowego w Wałbrzychu jest spowodowana niemal wyłącznie działalnością Prezesa Sądu i Wiceprezesa Sądu, których sposobu sprawowania funkcji żadną miarą nie możemy zaaprobować. Wyrażamy sprzeciw wobec, mających miejsce w 2019 roku, praktyk Prezesa Sądu i Wiceprezesa Sądu, w tym m. in.:
- uczestniczenia w podejmowaniu nieprzemyślanych decyzji kadrowych, powodujących utratę stanowisk lub skutkujących odejściem z pracy znakomitych, doświadczonych pracowników sekretariatu,
- nierównego obciążenia sędziów pracą,
- obciążania sędziów obowiązkami należącymi do wyłącznej kompetencji organów administracyjnych sądu,
- lekceważenia problemów związanych z organizacją pracy sekretariatów i sędziów, wielokrotnie wskazywanych pisemnie drogą służbową,
- okazywania sędziom braku szacunku i chęci współpracy, w tym przewodniczącym i wiceprzewodniczącym wydziałów, spośród których (tylko w 2019 r.) aż 6 złożyło rezygnację z pełnienia tych funkcji,
- powoływania do pełnienia funkcji przewodniczących i wiceprzewodniczących wydziałów osób mimo ich sprzeciwów.
Zobowiązujemy Prezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu do opublikowania niniejszej uchwały na stronie internetowej Sądu oraz przekazania jej: Ministrowi Sprawiedliwości, Prezesowi Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz Prezesowi Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu
Jednocześnie upoważniamy stowarzyszenia sędziowskie do upublicznienia treści niniejszej uchwały.
Zaproszenie na debatę egzekucyjną
SSP "Iustitia" Oddział we Wrocławiu, we współpracy z Sądem Okręgowym we Wrocławiu, zaprasza na kolejną debatę egzekucyjną dotyczącą stosowania ustawy o kosztach komorniczych oraz zmian w kpc wprowadzonych przez ustawę o komornikach sądowych.
Debata odbędzie się w dniu 17.12.2019 r., od godz. 9:00 do godz. 12:00, w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, przy ul. Sądowej 1, w sali im. Filipowicza (III piętro).
Zaproszenie jest skierowane do sędziów, referendarzy i asystentów sędziów zajmujących się tematyka egzekucyjną.
W debacie będą uczestniczyć m.in. SSO Małgorzata Brulińska, SSO Katarzyna Wręczycka, SSO Grzegorz Karaś.
Zaproszenie na Mikołajki, 7.12.2019 r.
Zarząd Oddziału SSP "Iustitia" we Wrocławiu zaprasza dzieci wszystkich członków oraz sympatyków Stowarzyszenia, w tym oczywiście także pracowników administracyjnych sądów okręgu wrocławskiego na Mikołajki Sądowe, które odbędą się w dniu 7.12.2019 r., od godz. 11:00, we Wrocławiu, przy ul. Sądowej 1 (sala im. Filipowicza, III piętro).
Zapewniamy obecność Mikołaja oraz Śnieżynek, które zajmą się maluchami, a także łakocie i napoje.
Prezenty dla dzieci zapewniają rodzice lub opiekunowie we własnym zakresie.
Zaproszenie na debatę sędziowską dotyczącą współpracy między sądem rodzinnym a kuratorem sądowym
SSP "Iustitia" Oddział we Wrocławiu, we współpracy z Sądem Okręgowym we Wrocławiu, zaprasza na debatę sędziowską dotyczącą współpracy między sądem rodzinnym a kuratorem sądowym w sprawach rodzinnych i opiekuńczych.
Debata odbędzie się w dniu 23.01.2020 r., w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, przy ul. Sądowej 1, w sali im. Filipowicza (III piętro).
Zaproszenie jest skierowane do sędziów rodzinnych, kuratorów sądowych, asystentów sędziów.
W debacie będą uczestniczyć m.in. SSO Karolina Kosikowska (sędzia wizytator ds. obrotu prawnego z zagranicą), Bartosz Kosmala (kurator sądowy w Sądzie Rejonowym w Środzie Śląskiej).
W trakcie debaty zostaną przedstawione dobre praktyki w zakresie ww. współpracy a także problemy z nią związane - z perspektywy sędziowskiej oraz kuratorskiej. Mamy nadzieję na szeroką i owocną dyskusję.