Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zebrania Członków Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich w Suwałkach z dnia 3 października 2008 roku

Zebranie Członków Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" w Suwałkach  - z głębokim niepokojem przyjmuje dalszy brak reakcji ze strony władzy ustawodawczej i wykonawczej na postulaty naszego środowiska dotyczące braku  jakichkolwiek działań Rządu RP zmierzających do systemowego uregulowania kwestii wynagrodzeń sędziowskich oraz  nieprzedstawienia konkretnych projektów wprowadzenia systemowych rozwiązań kompleksowej reformy wymiaru sprawiedliwości i braku faktycznej woli uczynienia z zawodu sędziego „korony zawodów prawniczych",  zwłaszcza  mimo zmuszenia tym  sędziów do  protestu w  dniach  24-25.09.2008 r.

Wbrew głoszonym przez przedstawicieli tych władz deklaracjom nie ma rzeczywistych projektów  zmierzających do wprowadzenia obiektywnych zasad wynagradzania sędziów, które uniezależniłyby ich poziom od doraźnie podejmowanych decyzji władz politycznych.

Jedną z gwarancji niezawisłości i niezależności sędziów jest poziom ich wynagrodzeń. Wynagrodzenia te powinny być określone na takim poziomie, który ochroni sędziów przed jakimikolwiek naciskami na podejmowane decyzje oraz zapewnia im realną ekonomiczną niezależność.

Wynagrodzenia sędziów Rzeczpospolitej Polskiej kryteriom powyższym nie odpowiadają

Zwracamy uwagę na fakt, że władza sądownicza jest władzą równorzędną pozostałym dwóm władzom, tj. ustawodawczej i wykonawczej, stąd też wynagrodzenia przedstawicieli władzy sądowniczej winny być ustalane w oparciu o mierniki obiektywne i być uniezależnione od decyzji politycznej pozostałych dwóch władz, jak to ma miejsce w chwili obecnej.

Przypominamy, że zgodnie z przepisem art. 178 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, sędziowie mają konstytucyjnie zagwarantowane prawo do warunków pracy i wynagrodzenia odpowiadającego godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.

Przypominamy też, że Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu RP, w której zasiadają przedstawiciele wszystkich opcji politycznych, na posiedzeniu w dniu 23 lipca 2008 r. zwróciła uwagę na kwestię wynagrodzeń sędziowskich w dezyderacie do Rządu RP, w którym  zaapelowała o podjęcie działań zmierzających do takiego określenia wynagrodzeń sędziów, by były zgodne z Konstytucją. Sprawę wynagrodzeń sędziowskich zaakcentowała także Europejska Unia Sędziów w swojej rezolucji z dnia 24 maja 2008 r. Wyrażono w niej zaniepokojenie sposobem ustalania wynagrodzenia sędziów w Polsce i nieprzestrzeganiem fundamentalnych zasad wyrażonych w przyjętych przez społeczność międzynarodową aktach prawnych dotyczących tej materii.

Przypominamy, że intencją sędziów nie jest uzyskanie jednorazowej podwyżki wynagrodzeń o kilkaset złotych. Zmiany wynagrodzeń sędziów musza mieć charakter kompleksowy i systemowy.  Jednak na marginesie trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż próżno  też szukać  aktu prawnego  tak  szumnie  zapowiadanej  przez  Ministra Sprawiedliwości podwyżki  o  ok.  1.000zł brutto.

Proponujemy zatem :

ustalenie od  1.01.2009 roku   wynagrodzenia brutto   na  poziomie :

sędziego  sądu rejonowego  -  4  (czterokrotność)

sędziego  sadu  okręgowego - 4,5(cztery  i  pół krotność)

sędziego  sądu  apelacyjnego -5 (pięciokrotność)

przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych ,ogłaszane corocznie przez Prezesa GUS

a  także podjecie  jak  najszybciej  prac z  udziałem  przedstawicieli  Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" celem określenia  drogi  dochodzenia  do  zawodu  sędziego oraz  poprawy  funkcjonowania  wymiaru  sprawiedliwości.

Jednocześnie zwracamy się do Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia", który odbędzie się w dniach 25 - 26 października 2008 roku, aby w przypadku dalszego braku stosownej reakcji na postulaty naszego środowiska ze strony pozostałych władz, podjąć uchwałę zmierzającą do kontynuacji i zintensyfikowania działań protestacyjnych stosownie do harmonogramu ogłoszonego na forum internetowym http://www.sedziowe.net/,

a  mianowicie:

tygodniu bez orzecznictwa w okresie od dnia 24 listopada 2008r. do dnia 28 listopada 2008r.

dwóch tygodni bez orzecznictwa w okresie od dnia 22 grudnia 2008r.,

odmowie uczestnictwa sędziów w komisjach wyborczych

a  także  podjęcia  dalszych  intensyfikujących  działań od  1.01.2009 nawet   do   dni  bez orzecznictwa bezterminowo, jeśli  i  do  tego czasu  oczekiwania    nasze  nie  zostaną  spełnione, a  konstruktywne rozmowy  nie  zostaną  podjęte.

Nadto z głębokim ubolewaniem przyjmujemy ostatnie wypowiedzi Ministra Sprawiedliwości o politycznym charakterze protestu naszego środowiska, jako niezgodne z prawdą.

Komunikaty

Media