Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

List Zarządu Stowarzyszenia SSP "Iustitia" do Ministra Sprawiedliwości sformułowany na Zebraniu Zarządu w dniu 4 października 2008 r.

Warszawa, 4 października 2008 r.

 

                                                                     Szanowny Pan

                                                                     Prof. dr hab. Zbigniew Ćwiąkalski

                                                                     Minister Sprawiedliwości

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" z przykrością stwierdza, że do chwili obecnej żaden z postulatów zawartych w piśmie z dnia 16 kwietnia 2008 r., skierowanym do Pana Ministra nie został zrealizowany. Równocześnie wypowiedzi Pana Ministra m.in. o tym, że nasz protest ma polityczne podłoże radykalizują środowisko sędziowskie.

Stwierdzamy, że sędziowie nie są, jak z tych wypowiedzi wynika, jedną z wielu grup zawodowych mających roszczenia finansowe, lecz sprawują władzę sądowniczą mającą ogromne znaczenie dla Państwa. To sędziowie wymierzający sprawiedliwość w imieniu Rzeczypospolitej, jakością orzecznictwa i swoją postawą decydują o tym, czy w państwie będą przestrzegane standardy demokratycznego państwa prawa i zachowane zostanie bezpieczeństwo obrotu prawnego, co ma bezpośredni wpływ na rozwój gospodarczy. Pozycja władzy sądowniczej, jako jednej z trzech równoważnych władz zapisana została w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Sprawiedliwości powinien zwracać na to uwagę przedstawicielom władzy ustawodawczej i wykonawczej. W interesie całego społeczeństwa leży aby powstrzymać mechanizm negatywnej selekcji przy naborze do urzędu sędziego i tego, a nie polityki czy żądań płacowych, dotyczą nasze postulaty. Mieliśmy nadzieję w chwili obejmowania przez Pana Ministra urzędu, że będzie Pan zarówno na forum Rady Ministrów, jak i w mediach prezentował taki wizerunek roli sędziów i sądownictwa. 

Z przykrością stwierdzamy, że powtarzane przez Pana Ministra populistyczne hasła nie sprzyjają uspokojeniu nastrojów zwłaszcza w środowisku sędziowskim, oraz że żaden z naszych postulatów nie znalazł odbicia w proponowanych przez rząd projektach ustaw. Doceniamy wysiłki zmierzające do podwyższenia wynagrodzeń sędziów podejmowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jednak stwierdzamy równocześnie, że dotychczas są to wyłącznie słowne deklaracje.

Sędziowie są nadal otwarci na merytoryczny dialog i współpracę z Ministerstwem Sprawiedliwości. Uważamy jednak, że w chwili obecnej konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań dotyczących:

     - rozwiązania osobną ustawą kwestii nominacji asesorów oraz podwyżek wynagrodzeń sędziów od 01.01.2009,

     - wprowadzenia do projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw, dotyczącego zniesienia awansów poziomych, czwartej stawki awansowej,

     - opracowania systemowej regulacji dotyczącej sposobu kształtowania wynagrodzeń sędziów w oparciu o obiektywne kryterium, jakim jest średnie wynagrodzenie w gospodarce krajowej, ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Zwracamy się z prośbą do Pana Ministra o spotkanie z Zarządem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" przed dniem 23 października 2008 r.

W dniach 25-26 października 2008 r. odbywa się Zebranie Delegatów Stowarzyszenia. Chcielibyśmy przedstawić na nim pozytywne działania Pana Ministra i podległego Panu urzędu zmierzające do wzmocnienia pozycji władzy sądowniczej. 

 

                             w imieniu Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich IIUSTITIA

                                                          Maciej Strączyński

                                               Wiceprezes ds. Organizacyjnych

                                                       czasowo p.o. prezesa

Komunikaty

Media