Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z 24.11.2015 r.

Krajowa Rada Sądownictwa na nadzwyczajnym posiedzeniu w dniu 24 listopada 2015 r. podjęła uchwały istotne z punktu widzenia niezależności władzy sądowniczej, a dotyczące kwestii ostatniej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz wypowiedzi polityków w sprawie wyroku wobec byłego kierownictwa CBA.

W pierwszej z nich Rada skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 20 listopada 2015 r., poz. 1928), uchwalonej z pominięciem opinii Krajowej Rady Sądownictwa.

Uchwała nr 1252

W drugiej z uchwał Krajowa Rada Sądownictwa zwraca się do przedstawicieli wszystkich władz i uczestników życia publicznego o powstrzymanie się od działań i wypowiedzi, które mogą wpływać na rozstrzygnięcie przez Trybunał Konstytucyjny konfliktu dotyczącego sądownictwa konstytucyjnego i prawnych wątpliwości związanych z jego funkcjonowaniem.

 Uchwała nr 1253

 W trzeciej uchwale Rada wyraziła sprzeciw wobec wypowiedzi osób pełniących funkcje publiczne w organach władzy wykonawczej i ustawodawczej kierowanych  pod adresem sędziów, które zawierały personalny atak na sędziów i całkowicie niemerytoryczną krytykę wyroku wydanego przez sąd pierwszej instancji w sprawie byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Uchwała nr 1254

Nadto Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła stanowisko, w którym wyraża zdecydowaną dezaprobatę wobec przeprowadzonej procedury poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym ze względu na to, że bezsprzecznie została naruszona istota procesu legislacyjnego, a przez to art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanowisko KRS z 24.11.2015 r.  

Komunikaty

Media