Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Kolejne uchwały w sprawie podwyżek dla pracowników sądów

W środowisku sędziowskiem trwa akcja poparcia dla postulatów podwyżek płac dla pracowników sądów. W sprawie tej wypowiadały się już organy samorządu sędziowskiego i oddziały "Iustitii" w Bydgoszczy, Zabrzu, Wągrowcu, Przemyślu, Trzciance, Pile, Poznaniu, Gdańsku, Warszawie i Środzie Wielkopolskiej. Stosowną uchwałę podjęło także Zebranie Delegatów "Iustitii" w Zegrzu. 

W ostatnim okresie zapadły kolejne uchwały: Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej z dnia 22 czerwca 2015 r., Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie z dnia 23 czerwca 2015 r., Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 28 czerwca 2015 roku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 29 czerwca 2015 r.

Poniżej przedstawiamy ich treść.

Uchwała

Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej

z dnia 22 czerwca 2015 r.

Jako członkowie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej - kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości - pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie wynikające z braku waloryzacji uposażeń asystentów sędziów, kuratorów i urzędników sądowych. Przyłączamy się tym samym do licznych wypowiedzi organów samorządu sędziowskiego różnych szczebli, poglądu wyrażonego przez Sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka w Dezyderacie nr 3 uchwalonym na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013 r. a także Krajową Radę Sądownictwa w uchwale z dnia 31 lipca 2014 r.

Sytuacja ta, skutkująca realnym obniżeniem płac, nie może być już obecnie uzasadniana stanem finansów publicznych. Jednocześnie wypada zauważyć, że rosnąca ilość zadań związanych z modernizacją wymiaru sprawiedliwości wymaga od kadry urzędniczej coraz wyższych kwalifikacji.

Pragniemy podkreślić, że cel, jakim jest sprawnie i nowocześnie funkcjonujące sądownictwo, nie jest możliwy do osiągnięcia bez profesjonalnej i zaangażowanej w wykonywanie swoich obowiązków kadry wspomagającej pracę sędziów. Tylko zapewnienie wynagrodzeń adekwatnych do rozmiaru zadań i ich merytorycznej złożoności zagwarantuje sądownictwu dopływ odpowiednich kadr. Stan wieloletniego zamrożenia wynagrodzeń w wyżej wskazanych grupach pracowników spowodował, że utraciły one ten walor.

 

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu

z dnia 28 czerwca 2015 roku

Członkowie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Kaliszu wyrażają swoją dezaprobatę w związku z utrzymywaniem się od lat na bardzo niskim poziomie wynagrodzeń asystentów sędziów, kadry urzędniczej, kuratorów sądowych i pracowników obsługi w sądach powszechnych.

Uposażenia tych grup nie tylko nie są podwyższane, ale również nie polegają waloryzacji. Uważamy, że taka sytuacja jest niedopuszczalna i zwracamy uwagę na natychmiastową konieczność podwyższenia wynagrodzeń.

Podkreślenia wymaga, że w związku z wdrażaniem nowych procedur i szeroko zakrojoną informatyzacją sądów, stale wzrastają oczekiwania wobec pracowników sądów powszechnych. Zwiększają się zakresy obowiązków i ilość wykonywanej pracy. Aby sprostać nowym zadaniom konieczne jest stałe podnoszenie kwalifikacji. Wzrost wymagań wobec kadry urzędniczej nie niesie za sobą wzrostu wynagrodzeń. Obecny poziom płac, w tym pracowników z wieloletnim stażem, nie pozwala na godne życie, utrzymanie rodzin, a w przyszłościna godne emerytury.

Dotychczasowy okres zamrożenia płac jest niezmiernie długi i krzywdzący dla wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników sądownictwa. Brak waloryzacji płac tych grup pracowników sądownictwa doprowadził w ostatnim czasie do uzasadnionej akcji protestacyjnej, która w różnych okręgach utrudniła sprawowanie wymiaru sprawiedliwości.

W tym stanie rzeczy koniecznym jest podjęcie szybkich działań zmierzających do poprawy sytuacji materialnej pracowników sądów, dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania sądów powszechnych.

 

Uchwała

Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu 

z dnia 29 czerwca 2015 r.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu wyraża głębokie zaniepokojenie utrzymującym się od wielu lat brakiem waloryzacji wynagrodzeń asystentów sędziego, urzędników i innych pracowników sądów.

Sądy nie wynagradzają swoich pracowników adekwatnie do ich wykształcenia, umiejętności oraz nakładu pracy, jaki jest niezbędny do realizacji zadań. Stale rosną wymagania oraz zakres obowiązków pracowników wymiaru sprawiedliwości, przy utrzymujących się od kilku lat wynagrodzeniach na niezmiennym poziomie. Należy wskazać, że praca pracowników sądowych jest jednym z podstawowych elementów pozwalających na zapewnienie faktycznej realizacji prawa do sądu, które przysługuje każdemu obywatelowi (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP). Także Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu postanowienia w sprawie P 44/13 podniósł, że wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur oraz kuratorów sądowych budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych.

Jako rażąco niesprawiedliwą oraz godzącą w podstawy porządku prawnego należy traktować praktykę organów władzy ustawodawczej, które w myśl uchwalonego prawa aprobują sytuację, gdzie duża grupa pracowników instytucji wymiaru sprawiedliwości zostaje w rzeczywistości pozbawiona znacznej części wynagrodzenia, W efekcie brak waloryzacji stanowi wyraz naruszenia prawa, która daje podstawę do stwierdzenia, że obecna sytuacja asystentów sędziego, urzędników i innych pracowników nie odpowiada godności sprawowanego urzędu.

 

Uchwała

Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie
z dnia 23 czerwca 2015 r.

Członkowie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie wyrażają swoją dezaprobatę w związku z utrzymywaniem się od lat na bardzo niskim poziomie wynagrodzeń pracowników sądowych.  Uposażenia tej grupy sądowej nie tylko nie są podwyższane, ale nie podlegają nawet waloryzacji.

Uważamy, że powyższa sytuacja jest niedopuszczalna. Sądy nie wynagradzają swoich pracowników w sposób adekwatny do ich pracy, odpowiedzialności, doświadczenia i posiadanych kwalifikacji. Aktualnie wyczerpały się już możliwości motywowania pracowników do pracy argumentami pozapłacowymi.


 

Komunikaty

Media