Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwały w sprawie wynagrodzeń pracowników sądów

W dniu dzisiejszym Związek Zawodowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości zorganizował ogólnopolską akcje protestacyjną pod hasłem „Dość pracy za grosze”.

W sprawie konieczności podniesienia wynagrodzeń pracowników sądów wypowiadały się już organy samorządu sędziowskiego w Bydgoszczy, Zabrzu, Wągrowcu, Przemyślu, Trzciance, Pile oraz Oddział "Iustitii" w Poznaniu.

Stosowną uchwałę w tym zakresie przyjęło także Zebranie Delegatów "Iustitii" w Zegrzu.

Prezentujemy poniżej uchwały w tej kwestii, które zostały podjęte ostatnio przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Gdańskiego, Zebranie Sędziów Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej oraz Zebranie Oddziału Warszawskiego SSP „Iustitia”.

 

Uchwała Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Gdańskiego

z dnia 4 maja 2015 r.

Jako Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Gdańskiego wyrażamy głębokie zaniepokojenie poziomem wynagrodzeń asystentów, kuratorów oraz kadry urzędniczej i pracowników obsługi w sądach powszechnych wszystkich szczebli. Szczególnie negatywnie oceniamy wieloletni okres zamrożenia wynagrodzeń ww. grupy pracowników. Obecny poziom płac, w tym pracowników z długoletnim stażem, nie pozwala na godne życie i utrzymanie rodziny, a w przyszłości na godne emerytury.

Zgromadzenie popiera stanowisko Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zawarte w Dezyderacie Nr 3 uchwalonym na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013r. i zawarte tam stwierdzenie, że aktualne wynagrodzenia korpusu urzędniczego nie odpowiadają godności sprawowania urzędu oraz zakresowi obowiązków.

Pragniemy podkreślić, że na powyższe zwrócił uwagę również Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu postanowienia z dnia 11 lutego 2015r. sygn. akt P44/13, gdzie podniósł że wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur oraz kuratorów sądowych budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych.

Zgromadzenie wyraża pogląd, iż utrzymywanie od kilkunastu lat płac na tak niskim poziomie w stosunku do wykształconej i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników sądownictwa, zatrudnionych przez demokratyczne i praworządne państwo, jest niewłaściwe i krzywdzące.

Zgromadzenie nie widzi merytorycznego uzasadnienia dla przyjętego rozwiązania utrzymywania na niskim poziomie wynagrodzeń asystentów w sądach powszechnych wszystkich szczebli.

Wyrażamy również solidarność z postulatami referendarzy i kuratorów sądowych co do należnego im i ustawowo przyznanego awansu na stanowisko starszego referendarza i wyższe stanowisko kuratorskie, które to prawo nie jest realizowane tylko i wyłącznie z powodu tzw. oszczędności budżetowych.

 

Uchwała

Zebrania Sędziów Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej

z 12 maja 2015 r.

My, Sędziowie Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej, popieramy stanowisko Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zawarte w Dezyderacie nr 3, uchwalonym na posiedzeniu 18 kwietnia 2013 r. i zawarte tam stwierdzenie, że aktualne wynagrodzenia korpusu urzędniczego nie odpowiadają godności sprawowania urzędu oraz zakresowi obowiązków.

Zwracamy uwagę na konieczność natychmiastowego podwyższenia płac sekretarzy sądowych, kuratorów sądowych, asystentów, woźnych sądowych i pozostałych pracowników w sądach rejonowych. Poziom płac, w tym pracowników z wieloletnim stażem, nie pozwala na godne życie i utrzymanie rodzin, a w przyszłości na godne emerytury. Dotychczasowy okres zamrożenia płac jest niezmiernie długi. Aktualnie wynagrodzenia urzędników sądowych nieznacznie przekraczają poziom uposażeń niewykwalifikowanych pracowników fizycznych z porównywalnym stażem pracy.

Pragniemy przypomnieć, że na powyższe zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu postanowienia z 11 lutego 2015 r. w sprawie P 44/13, gdzie podniósł, że wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur oraz kuratorów sądowych budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych.

Stwierdzamy, że utrzymanie poziomu płac na tak niskim poziomie od kilkunastu lat w stosunku do wykształconej i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników sądownictwa, zatrudnionych przez demokratyczne i praworządne państwo, jest naganne również moralnie i stanowi wielką krzywdę dla Nich. Tolerowanie takiej sytuacji doprowadzi do braku zainteresowania posadami przez kadrę naprawdę wykwalifikowaną, czego implikacją będzie szybkie, trwałe i trudnoodwracalne obniżenie poziomu obsługi obywateli, finansujących system wymiaru sprawiedliwości.

Jako sędziowie oceniamy na sali sądowej postępowanie obywateli i chcemy, aby nasze Państwo, jako pracodawca stanowiło dla innych podmiotów wzór sprawiedliwego wynagradzania swoich pracowników.

Nie widzimy merytorycznego uzasadnienia dla utrzymywania na niskim poziomie wynagrodzeń asystentów w sądach powszechnych wszystkich szczebli, zwłaszcza w sądach rejonowych.

Wyrażamy również solidarność z postulatami referendarzy i kuratorów sądowych, co do należnego im i ustawowo przyznanego awansu na stanowisko starszego referendarza i wyższe stanowiska kuratorskie, które to prawo nie jest realizowane przez nasze Państwo tylko i wyłącznie z powodu tzw. oszczędności budżetowych. Kryterium to uznać należy za pozaustawowe, a powoływanie się na nie za nieuprawnione i nie mieszczące się w ramach państwa należącego do łacińskiego porządku prawnego.

 

 

Uchwała

Zebrania Oddziału Warszawskiego SSP „Iustitia” z dnia 15 czerwca 2015 r.

 

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” zwraca uwagę na konieczność natychmiastowego podwyższenia płac sekretarzy sądowych, kuratorów sądowych, asystentów sędziów, woźnych sądowych i pozostałych pracowników w sądach rejonowych. Poziom płac, w tym pracowników z wieloletnim stażem, nie pozwala na godne życie i utrzymanie rodzin, a w przyszłości na godne emerytury. Dotychczasowy okres zamrożenia płac jest niezmiernie długi.

Popieramy stanowisko Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zawarte w Dezyderacie nr 3 uchwalonym na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2013 r. i zawarte tam stwierdzenie, że aktualne wynagrodzenia korpusu urzędniczego nie odpowiadają godności sprawowania urzędu oraz zakresowi obowiązków.

Podkreślamy, że na ten problem zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu postanowienia z dnia 11 lutego 2015 r. sygn. akt P 44/13, gdzie podniósł, że wieloletni brak waloryzacji wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur oraz kuratorów sądowych budzi niepokój z punktu widzenia realizacji zasad i wartości konstytucyjnych.

Stwierdzamy, że utrzymanie poziomu płac na tak niskim poziomie od kilkunastu lat w stosunku do wykształconej i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników sądownictwa, zatrudnionych przez demokratyczne i praworządne państwo, jest naganne również moralnie i stanowi wielką krzywdę dla nich. Zwracamy przy tym uwagę, iż w ubiegłym roku pracownikom sądów nie wypłacano premii oraz nagród uznaniowych, co w kontekście wysokości wynagrodzeń i wypłacanych premii i nagród za lata poprzednie powoduje, iż odczuwają oni wyraźnie umniejszenie ich wynagrodzeń. Ponadto brak podwyżek dla pracowników jest niezrozumiały w świetle obniżenia sędziom wynagrodzenia za czas choroby - wbrew zapowiedziom, że te oszczędności mają być przeznaczone dla pracowników sądów.

Jako sędziowie oceniamy na sali sądowej postępowanie obywateli i chcemy, aby nasze Państwo, jako pracodawca stanowiło dla innych podmiotów wzór sprawiedliwego wynagradzania swoich pracowników.

Nie widzimy merytorycznego uzasadnienia dla utrzymywania na niskim poziomie wynagrodzeń asystentów w sądach powszechnych wszystkich szczebli, zwłaszcza w sądach rejonowych. Pragniemy również zwrócić uwagę na znaczne zróżnicowanie zarobków pracowników mających taki sam zakres czynności i ilość obowiązków. Zróżnicowanie takie sięga często kilkudziesięciu procent i występuje w ramach tego samego sądu. Jest to niedopuszczalna dyskryminacja w zatrudnieniu, i szczególnie w sądach nie powinna mieć miejsca. Konieczne jest zatem wyrównanie zarobków.

Wyrażamy również solidarność z postulatami referendarzy i kuratorów sądowych, co do należnego im i ustawowo przyznanego awansu na stanowisko starszego referendarza i wyższe stanowiska kuratorskie, które to prawo nie jest realizowane przez nasze Państwo tylko i wyłącznie z powodu tzw. oszczędności budżetowych.


Komunikaty

Media