Die Politisierung des Obersten Gerichts in Polen

Kommentar der Vereinigung der polnischen Richter „Iustitia“

 

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak usunięty z SSP "Iustitia"

W dyskusji wskazano na wspieranie przez wiceministra Piebiaka działań prowadzących do uchwalenia zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Popieranie takich przepisów jest sprzeczne z podstawowymi celami stowarzyszenia" - Bartłomiej Przymusiński.

Resort nie chce ujawnić jak losowani są sędziowie. 

Od początku można było się spodziewać, że ministerstwo będzie chciało mieć system pod swoją kontrolą - Bartłomiej Przymusiński.

Rafał Puchalski jedenastym kandydatem do nowej KRS

W okresie od lipca 2016 r. do stycznia roku bieżącego był on "delegowany do pełnienia funkcji administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości", a od 10 marca ub.r. sprawował on w resorcie funkcję wicedyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich.

 

Mentalność służebną mieli sędziowie w czasach PRL. To była karykatura

Uważam, że osoby, które startują w wyborach do KRS, w sposób oczywisty łamią statut stowarzyszenia - Krystian Markiewicz.

Będziemy skrupulatnie sprawdzać, kto poparł kandydatów na nominatów politycznych w KRS

Listy poparcia będziemy publikowali na stronie Iustitii, bo uważamy, że to informacja publiczna i społeczeństwo ma prawo wiedzieć, którzy sędziowie poparli kandydatów – mówi prezes Iustitii sędzia Krystian Markiewicz.

Krystian Markiewicz dla Frankfurter Allgemeine Zeitung

Krystian Markiewicz, der Vorsitzende der Groesten polnischen Richtervereinigung, der Iustitia, schreibt in einer Stellungnahme fur diese Zeitung, von damals etwa 4000 Richtern hatten 1000 der Solidarnosc angehort.

Krystian Markiewicz w wywiadzie dla pisma norweskiej adwokatury

Krystian Markiewicz, leder av Polens største dommerforening, dommer Katarzyna Gajda og advokat Jędrzej Klatka er bekymret for rettssikkerheten.

Bunt sędziów ze Śląska. Ziobro nie może powołać wiceprezesów

Od siedmiu tygodni minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie może powołać zastępców prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Sędziowie mają odmawiać w geście solidarności z odwołanymi ze stanowisk kolegami.