Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Protest Sędziów Rzeczypospolitej Polskiej

            W dniach 26-28 listopada 2008 r. odbywa się ostrzegawczy protest sędziów zorganizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA".

             Protest określany jako „DNI BEZ WOKANDY" polega na tym, że sędziowie nie prowadzą rozpraw i posiedzeń, ale zajmują się przygotowaniem do rozpraw, sporządzaniem uzasadnień wyroków i kształceniem - czyli pracą, którą z uwagi na znaczące obciążenie obowiązkami zwykle są zmuszani wykonywać wieczorami bądź w weekendy.

           Wokandy na 26, 27 i 28 listopada 2008 r. albo nie zostały wyznaczone, albo  terminy rozpraw  zostały zmienione w  sposób , który umożliwiał powiadomienie stron i osób wezwanych.

             Ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości i z powodu troski o interes stron postępowań sądowych obecna akcja jest prowadzona jedynie w postaci sygnalizacyjnej i ostrzegawczej. Dlatego też będą przeprowadzone rozprawy, które nie mogły zostać przeniesione na inny termin z uwagi na ich wagę lub brak możliwości zawiadomienia stron o ich przeniesieniu.

             Protest nie jest skierowany przeciwko społeczeństwu. Niedofinansowanie sądownictwa, brak rozwiązań systemowych (na przykład kwestii naboru do zawodu sędziego), nadmierne  podporządkowanie sądów powszechnych Ministrowi Sprawiedliwości powodują, że naruszane są prawa obywateli, w tym prawo do rzetelnego procesu gwarantowanego przez art. 47 ust. 2 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz prawa do sprawiedliwego rozpatrzenia spraw w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd zgodnie z art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

            Zawód sędziego to służba społeczeństwu i państwu. Dotychczasowe akcje protestacyjne, w postaci uchwał, petycji, artykułów prasowych, nie doprowadziły do realizacji postulatów sędziów. Protest sędziów jest reakcją na permanentne ignorowanie ostrzeżeń środowiska o grożącej zapaści wymiaru sprawiedliwości.

           Sędziowie protestują z powodu:

- braku skutecznych działań w kierunku zreformowania systemu sądownictwa powszechnego, w tym pilnego uregulowania sytuacji asesorów, którzy z dniem 6 maja 2009 r. utracą możliwość orzekania, co doprowadzi do poważnego kryzysu sądownictwa;

- niejasnych i nieobiektywnych kryteriów awansów służbowych oraz rzeczywistej likwidacji samorządności środowiska sędziowskiego;

-  akceptowania  zasad negatywnej selekcji naboru do zawodu sędziego, do czego przyczyni się również  uchwalona przez Sejm ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury,

- braku po stronie rządu rzeczywistej woli uczynienia z zawodu sędziego "korony zawodów prawniczych" i tworzenia fikcyjnych projektów ustaw, które nie trafiają pod obrady Sejmu RP;

- sprowadzania przez władzę ustawodawczą i wykonawczą sędziów do roli urzędników i braku poszanowania dla przedstawicieli odrębnej władzy sądowniczej;

- rażąco niskich uposażeń sędziów w porównaniu do wszystkich innych zawodów prawniczych przy braku możliwości uzyskiwania przez sędziów dodatkowych dochodów;

- nadmiernego i naruszającego zasadę konstytucyjnej równowagi władz podporządkowania sędziów nadzorowi administracyjnemu Ministra Sprawiedliwości.

        Sędziowie domagają się przeprowadzenia zmian systemowych, gwarantujących sprawne i pozbawione jakichkolwiek nacisków działanie sądownictwa. 

          Apelujemy do przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej o uwzględnienie zgłaszanych przez nas postulatów.

        Chcemy stworzenia silnego sądownictwa, bez którego nie ma silnego państwa. Rzeczpospolita Polska bez silnych sądów nie będzie demokratycznym państwem prawnym. Sprawne sądownictwo jest niezbędne dla uzyskania przez Polskę należnej jej pozycji w Unii Europejskiej i realizacji praw obywateli - w tym prawa do rzetelnego procesu (art. 47 ust. 2 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej).

 

Komunikaty

Media