Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Komunikat prasowy Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia"

     W dniu 6 sierpnia 2009 r. Zarząd SSP Iustitia przyjął stanowisko w sprawie zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, zaproponowanych przez Ministra Sprawiedliwości.

     Stowarzyszenie popiera ideę zwiększenia reprezentacji sędziów sądów rejonowych w samorządzie sędziowskim, która jest jednym z celów tego projektu. Wyrażamy przekonanie, że jest to kierunek zmian oczekiwany przez całe środowisko sędziowskie i warunek konieczny do przejęcia przez sędziów rzeczywistej odpowiedzialności za funkcjonowanie sądownictwa. Proponujemy dalsze zwiększanie kompetencji samorządu sędziowskiego.

     Uważamy ponadto, że dotychczasowy system awansu zawodowego sędziów jest nieczytelny i w zbyt dużej mierze uzależniony od niejasnych kryteriów, a nadzór administracyjny sprawowany przez wizytatorów podległych prezesowi sądu okręgowego lub apelacyjnego w licznych przypadkach nieobiektywny. W naszej opinii kluczem do opracowania budzących zaufanie zasad awansowania sędziów jest powierzenie nadzoru nad merytoryczną działalnością sądów Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, który powinien również powoływać wizytatorów, dokonujących oceny sędziów ubiegających się o awans. Wprowadzenie tych zmian w powiązaniu ze słusznym postulatem Ministra dotyczącym likwidacji delegacji sędziów niższego sądu do sądu bezpośrednio wyższego będzie niewątpliwą zachętą dla sędziów do podnoszenia kwalifikacji i najwyższej dbałości o jakość orzecznictwa.

     Oczekujemy, że równolegle będą prowadzone dalsze prace legislacyjne nad zwiększeniem atrakcyjności zawodu sędziego w jego sferze materialnej, albowiem nawet wedle przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej wynagrodzenia sędziów nadal nie realizują w pełni normy konstytucyjnej i uniemożliwiają pozyskiwanie do urzędu sędziego doświadczonych przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

     Zaproponowany w projekcie system okresowych ocen sędziów w naszej ocenie, popartej głosami środowiska, nie powinien być wprowadzony. Rozumiejąc intencje Ministra Sprawiedliwości sygnalizujemy, że w sytuacji nierównomiernego obciążenia sędziów ilością spraw do załatwienia, system ten byłby niesprawiedliwy dla sędziów obciążonych ponad miarę. Rozwiązania te są przedwczesne i wymagają dalszych prac zapobiegających obciążeniu sędziów zadaniami przekraczającymi realną możliwość ich właściwego wykonania.

     Naszym zdaniem należy najszybciej jak to możliwe wprowadzić proponowane przez Stowarzyszenie zmiany dotyczące zasad awansowania sędziów, jesteśmy bowiem przekonani, że będą one wystarczające dla osiągnięcia wszystkich celów projektu.

 

Warszawa, dnia 7 sierpnia 2009 r.                               

Bartłomiej Przymusiński

rzecznik prasowy SSP "Iustitia"

 

Komunikaty

Media