Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Konferencja HFPC "Członkowie grup narażonych na dyskryminację a wymiar sprawiedliwości"

12.02.2016 r. odbyła się Konferencja "Członkowie grup narażonych na dyskryminację a wymiar sprawiedliwości" zorganizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. To  kolejna faza projektu  tworzącego Przewodnik dla sędziów i prokuratorów „Równe traktowanie uczestników postępowań”. Po zebraniu zespołu roboczego złożonego z  przedstawicieli podmiotów, których działalność wiąże się z podaną tematyką, w tym  Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, nastąpiła  konferencja otwierająca, a następnie w wyniku podjętych prac - przygotowana została publikacja prezentowana i omawiane na tegorocznej Konferencji.

Wystąpienia prelegentów, jak i głosy słuchaczy z sali, odnoszące się do tematyki podręcznika, potwierdzały, iż  dotyczy on wciąż żywej materii, gdyż poddawanej nieustannie  nowym wyzwaniom, w związku ze zmianami kulturowymi, którym szczególnie sprzyja dzisiejszy trend powszechnych migracji.   Aktualne przy tym pozostają stałe tematy społeczne, jak m.in.  ubóstwo. Zdarzyło się w trakcie debaty, iż tezy przewodnika wywoływały nawet dość intensywną polemiką, jak i kontrpolemikę. Potwierdza to, iż pomysł przygotowania podręcznika była bardzo potrzebny.

Gospodarze projektu zapowiedzieli kolejny etap, a mianowicie serię spotkań na terenie kraju, by kontynuować rozpoczętą dyskusję. Poniżej podane zostały daty już ustalonych spotkań w poszczególnych apelacjach, które polecamy wszystkim sędziom (jak i prokuratorom), którym nie jest obojętne, czy strony mają zagwarantowane równe traktowanie oraz chcieliby współuczestniczyć w dookreśleniu odpowiednich proporcji. Poniżej

18 marca 2016 r. godz. 12.00 – Sąd Okręgowy w Poznaniu (ul. Hejmowskiego 2), sala 1203

21 marca 2016 r. godz. 10.30 – Sąd Apelacyjny w Rzeszowie (al. Piłsudskiego 28), sala 100

1 kwietnia 2016 r. godz. 13.00 – Sąd Okręgowy w Katowicach (ul. Francuska 38), sala B 04/05

8 kwietnia 2016 r. godz. 11.30 – Sąd Okręgowy w Krakowie (ul. Przy Rondzie 7), sala K-711

15 kwietnia 2016 r. godz. 12.30 – Sąd Okręgowy we Wrocławiu (ul. Sądowa 1), sala 324

18 kwietnia 2016 r. godz. 11.30 – Sąd Apelacyjny w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 7), sala 4.6

25 kwietnia 2016 r. godz. 13:00-14:30 - Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, (ul. Terespolska 15a), sala 711

 Potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniach: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub tel. 22 556 44 67.

Poniższe linki prowadzą do relacji o powyższym wydarzeniu, w tym na stronie Helsińskiej Fundacji Praw człowieka dostępna jest elektroniczna wersja podręcznika, a udostępnienie  wersji  drukowanej możliwe było dzięki Rzecznikowi Praw Obywatelskich :

http://www.hfhr.pl/przewodnik-rowne-traktowanie-uczestnikow-postepowan/

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rowne-traktowanie-uczestnikow-postepowan-przewodnik-dla-sedziow-i-prokuratorow-1

http://www.sssrwp.pl/aktualnosci.php?art=174&start=0&irek=129

Hanna Kaflak-Januszko

Przewodnicząca Zespołu ds. Prawa Cywilnego

i Zespołu ds. Szkoleń

 

Komunikaty

Media