Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Spotkanie "Iustitii" z Ministrem Sprawiedliwości

W dniu 22 października 2014 roku w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, odbyło się spotkanie Ministra Sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka z członkami zarządu SSP „Iustitia”: Maciejem Strączyńskim, Jolantą Korwin-Piotrowską, Barbarą Zawiszą, Mariuszem Królikowskim, Hanną Kaflak-Januszko i Andrzejem Skowronem. Ministrowi towarzyszył Podsekretarz Stanu Wojciech Hajduk. Rozmowy dwustronne skupiły się na tematach związanych z samorządem sędziowskim, zmianami w procedurze karnej, profesjonalizacją kontaktów pomiędzy sądami a mediami, statusem socjalnym sędziów, a także współpracą pomiędzy stowarzyszeniem „Iustitia” a resortem sprawiedliwości w dziedzinie mediacji.

 

W kwestii samorządności sędziowskiej reprezentanci stowarzyszenia stwierdzili, że od 2005 roku rozpoczęły się szczególnie niekorzystne zmiany w u.s.p., oceniane przez sędziów jako godzące w samorządność. Kierunek tych zmian w prawie ustrojowym sądów nadal pozostaje niezmienny, czego przykładem jest propozycja zmniejszenia ilości sędziów sądów rejonowych w zgromadzeniach ogólnych na szczeblu sądów okręgowych, przy utrzymaniu dotychczasowego stanu w zgromadzeniach na szczeblu sądów apelacyjnych.

Poinformowano Ministra, że środowisko sędziów negatywnie ocenia projekt tych zmian, czego dowodem są uchwały zgromadzeń sędziowskich, które zapadły w październiku 2014 roku w okręgach sądów w Szczecinie i Białymstoku oraz w apelacji białostockiej. Zwrócono uwagę, że projekt zmian u.s.p. w zakresie zmniejszenia ilości sędziów rejonowych w zgromadzeniach ogólnych nie był konsultowany ze SSP „Iustitia”. Podniesiono także problem zbyt małego wpływu sędziów sądów rejonowych na pracę KRS z uwagi na skład Rady i fakt, że w dotychczasowej historii KRS tylko dwóch sędziów w momencie wyboru zajmowało stanowisko sędziego sądu rejonowego (sędzia B. Morawiec i sędzia S. Pałka).

W odpowiedzi Minister Sprawiedliwości zadeklarował, że będzie popierał postulaty sędziów w sprawie ich samorządności. Podzielił się przy tym własnym, ugruntowanym poglądem, według którego sędziowie nie są korporacją zawodową, lecz stanowią władzę w systemie władz państwowych, opierających się na balansie, co ma źródło w Konstytucji RP. Natomiast Podsekretarz Stanu W. Hajduk poinformował, że pomysł omawianych zmian w u.s.p. nie powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości. Choć KRS w tym projekcie uczestniczyła, to przedstawiciel Rady SSR Sławomir Pałka w czasie prac podkomisji sejmowej nad projektem zmian u.s.p. poddał krytyce tę zmianę.

Wymiana poglądów stron dotyczyła także problemu „nadreprezentacji” sędziów funkcyjnych (prezesów sądów) w KRS i tego, czy ewentualna zmiana ustawy o KRS, poprzez brak zakazu prezesom sądów kandydowania do KRS, lecz zobowiązanie ich do rezygnacji z funkcji prezesa po wyborze do KRS, byłaby zgodny z Konstytucją.

W kwestii zmian w procedurze karnej Prezes „Iustitii” Maciej Strączyński zwrócił uwagę, na potrzebę przeszkolenia sędziów orzekających w sprawach karnych i przypomniał, że w 1997 roku, gdy wchodziły w życie nowe kodyfikacje w prawie materialnym i procedurze karnej, SSP „Iustitia” przy współpracy z amerykańskimi partnerami zorganizowali i opłacili cykl szkoleń obejmujący sędziów-karnistów we wszystkich apelacjach.

Kolejnym podniesionym tematem była sprawa medialnego wizerunku sądów. Obie strony były zgodne, że sądy powinny mieć rzecznika prasowego usytuowanego poza Ministerstwem Sprawiedliwości. Wyrażono przekonanie, że potrzebny jest profesjonalny komunikat ze strony sądów skierowany do społeczeństwa za pośrednictwem mediów, przy czym budżety sądów powinny przewidywać środki pieniężne na obsługę rzeczników prasowych sądów i biuro rzecznika wszystkich sądów powszechnych. Zaznaczyć należy, że już dzień po spotkaniu Minister powołał zespół do spraw przygotowania strategii medialnej w sądach.

Ostatnia duża grupa omówionych zagadnień objęła socjalny status sędziów. Ze strony stowarzyszenia zasygnalizowano brak ustawowych kryteriów do uwzględnienia przez Ministra Sprawiedliwości wniosku sędziego o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia i małą w praktyce ilość wniosków uznanych przez Ministra za zasadne. Stwierdzono, że przy zmniejszeniu uposażenia sędziów za czas pozostawania na zwolnieniu lekarskim do 80% zaniechano jednoczesnego określenia wykazu chorób zawodowych sędziów i nie wskazano w przepisach organu, który ma kompetencję do zadecydowania, czy dana choroba jest związana z wykonywaniem zawodu sędziego.

Reprezentanci Stowarzyszenia podkreślili, że od dawna współpracują z resortem sprawiedliwości w kwestii rozwoju mediacji w Polsce i dlatego liczą na kontynuację współdziałania m.in. poprzez powołanie reprezentanta „Iustitii” do składu nowotworzonej Rady d/s ADR przy Ministrze Sprawiedliwości.

Minister Sprawiedliwości wyraził wolę kontaktów ze Stowarzyszeniem „Iustitia” w celu zbliżania stanowisk i dążenia obu stron, aby Państwo było silne siłą władzy sądowniczej.

 (JKP)

Komunikaty

Media