Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Spotkanie EAJ - Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów w Limassol

Tegoroczne spotkanie Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów odbyło się w dniach 15-17 maja 2014r. w Limassol na Cyprze.

Spotkanie rozpoczęło się od sprawozdania dotyczącego działań grupy roboczej powołanej do nawiązania współpracy z organizacjami działającymi na forum instytucji europejskich w Brukseli, pod nazwą „Ways to Brussels”. Z prac tej grupy wynika, że obecne tendencje w działalności instytucji europejskich takich jak Parlament czy Komisja Europejska nakierowane są nie tyle na udoskonalanie samych mechanizmów wewnątrz prawa, ale przede wszystkim na możliwie szerokim dostępie zwykłych obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Pod tym kątem ustalane są kolejne spotkania, panele i konferencje.

Drugim, bardzo ważnym kierunkiem obecnej działalności EAJ jest bieżące monitorowanie sytuacji w państwach członkowskich. Ja już wskazano w relacjach z poprzednich spotkań, niezwykle dramatyczna sytuacja ma obecnie miejsce w Turcji, gdzie sędziowie usuwani są ze swoich stanowisk za prowadzenie spraw przeciwko władzy politycznej lub niezgodnie z ich oczekiwaniami. W tej sprawie Iustitia także, podobnie jak inne stowarzyszenia sędziów europejskich, wystosowała list do władz tureckich, w którym sprzeciwiała się tego rodzaju praktykom i wskazywała na naruszenie zasad niezawisłości sędziowskiej. Na spotkaniu w Limassol podjęto decyzję o wystosowaniu rezolucji w sprawie tureckiej a także o nakierowaniu działań EAJ na informowanie instytucji europejskich – m.in. poprzez wykorzystanie naszej współpracy w ramach „Ways to Brussels” o nieprawidłowościach mających miejsce w Turcji, gdzie pod kontrolą władzy politycznej znalazły się także wybory do KRS.

Sytuacja polityczna na Ukrainie jest obecnie tematem wiodącym wielu konferencji międzynarodowych. Europejskie Stowarzyszenie Sędziów z wielką uwagą śledzi bieżące wydarzenia w tym kraju. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w kwestiach związanych ze sprawowaniem wymiaru sprawiedliwości na Krymie – gdzie odbyło się poprzednie spotkanie EAJ w październiku 2013r. – większość sędziów nadal sprawuje swoje funkcje orzecznicze. Jedynie 40 sędziów spośród 450 zdecydowało się zaprzestać orzekania na Krymie po decyzji politycznej Władimira Putina o anektowaniu tej części terytorium do Rosji. Sędziowie ci przeniesieni zostali w głąb kraju i rozproszeni w zależności od potrzeb i wolnych stanowisk sędziowskich na Ukrainie. Pozostali sędziowie pozostali na Krymie i nadal orzekają. Zaistniała sytuacja jest o tyle nie jednoznaczna, że faktu anektowania Krymu nie uznały żadne gremia międzynarodowe, zaś pozostanie na Krymie i orzekanie jako sędzia, gdyby taka aneksję uznać, wymagałoby posiadania obywatelstwa rosyjskiego, czego dotychczas orzekający tam sędziowie nie posiadają.

Na posiedzeniu w Limassol przedstawiona także została sytuacja w Polsce. Podkreślono inicjatywę polskich sędziów skierowania skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka sprzeciwiającą się zamrożeniu wynagrodzeń w 2012r. Przedstawiono główne założenia skargi i powołana w niej podstawę prawną a także fakt reprezentowania polskich sędziów przez profesjonalna kancelarię, której wyszukaniem zajęło się Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Podkreślono aktywność naszego stowarzyszenia na tym polu i uzyskano przychylność i akceptację Prezydenta EAJ dla takiego działania. Efektem tego było wystosowanie w dniu 25 maja 2014r. przez Prezydenta EAJ Christopha Regnard listu do Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia o następującej treści:

Drodzy Koledzy,

Podczas ostatnie go spotkania Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów w Limassol na Cyprze, obecni na zebraniu zostali poinformowani przez przedstawiciela Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” o trudnościach jakie wystapiły w Polsce w związku z wynagrodzeniem sędziów.

Ta sytuacja nie wydaje się spełniać międzynarodowych standardów, szczególnie tych wyrażonych w rekomendacji CM/REC (2010) 12 Komitety Rady Ministrów Europy w kwestii sędziowskiej: niezawisłości, efektywności i odpowiedzialności, która przyjęta została w dniu 17 listopada 2010r.

Europejskie Stowarzyszenie Sędziów przyjęło rezolucję w tej materii w 2009r. w Krakowie.

Poinformowano nas także, że niektórzy sędziowie wnieśli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Zagadnienie wynagrodzeń sędziowskich w Europie jest problematyczne w wielu krajach. Byłbym wdzięczny gdybyście informowali mnie na bieżąco o decyzjach podjętych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

W przypadku pogorszenia sytuacji nie wahajcie się skontaktować ze mną, aby Europejskie Stowarzyszenie Sędziów mogło wesprzeć was w zakresie jaki będzie potrzebny.

Koledzy ze Słowenii przedstawili problem z mediami, z którym borykają się od pewnego czasu a który związany jest z nagonką na sędziów i prowadzeniu przeciwko nim negatywnej kampanii medialnej. Słoweńscy sędziowie poprosili o interwencję w tej kwestii EAJ poprzez wystosowanie listu do premiera Słowenii krytykujący taką postawę mediów. Wywołało to pewne poruszenie, albowiem kilka lat temu EAJ podjęło rezolucję, w której wskazano, że z uwagi na charakter działania tego stowarzyszenia międzynarodowego, nie będzie się ono wypowiadało w kwestiach mających miejsce w poszczególnych państwach członkowskich, chyba, że wcześniej poprzedzone to będzie gruntowną analiza stanu faktycznego w danym państwie poprzez wysłanie specjalnej grupy roboczej i sporządzenie raportu w tej materii.

Włoscy sędziowie po raz kolejny podnieśli kwestię związaną z ustalaniem we Włoszech warunków przechodzenia sędziów na emeryturę. Zagadnienie to będzie tematem kolejnego spotkania EAJ na jesieni tego roku w Brazylii, gdzie po uzyskaniu informacji jak wygląda sytuacja w innych państwach EAJ podejmie próbę ustalenia pewnych standardów, które musza zostać wypełnione aby zagwarantować niezawisłość sędziowską i poszanowanie europejskich standardów także i w tej kwestii.

Wiele kontrowersji wzbudzają też zmiany Statutu EAJ szczególnie w kwestii związanej z nowo przyjmowanymi państwami. Kraje takie jak Serbia, Albania, Turcja, oraz Azerbejdżan zostały przyjęte. Odmówiono przyjęcia Bośni i Hercegowinie z uwagi na nie spełnianie wymogów związanych z aktywnością na forum EAJ i brak kontaktu z tamtejszymi sędziami. Akces zgłaszają także inne państwa takie jak Egipt, Izrael czy Palestyna co wzbudza wiele kontrowersji związanych z sytuacją ekonomiczno – polityczna oraz położeniem geograficznym tych państw. Ostatecznie powołano grupy robocze do zbadania wniosków tych państw o przystąpienie do EAJ.

Na zakończenie ponowiono zaproszenie wystosowane przez Polskę już w St. Gallen na wiosnę 2013r. co do zorganizowania następnego spotkania EAJ na wiosnę 2015r. w Polsce. Miejmy nadzieję, że przyniesie ono tak spektakularne efekty jak ostatnie zorganizowane w Polsce na wiosnę 2009r.

 Dorota Marszałkowska

 

 

 

Komunikaty

Media