Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Prezes Rady Ministrów nie może decydować o tym, które orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają opublikowaniu

Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała na swojej stronie http://www.hfhr.pl treść postanowienia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 13 października 2016r. II Kp 1256/16, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie o umorzeniu postępowania z dnia 27 kwietnia 2017r. o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków służbowych (V Ds 47/2016) z art. 231 §1 k.k.. 

Sprawa dotyczyła odmowy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego  z 9 marca 2016 r. (K 47/15) przez obecnego Prezesa Rady Ministrów. 

Prokuratura uznała, że czyn ten nie nosi znamion przestępstwa. 

Sąd w swoim postanowieniu wskazał, że zachowanie takie narusza interes publiczny, Prezes Rady Ministrów nie ma uprawnień do oceny prawidłowości orzeczenia z punktu widzenia przestrzegania norm proceduralnych, a jego obowiązkiem było niezwłoczne opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, przepisy w tym zakresie są jasne i nie budzą wątpliwości, zaś stanowisko Prokuratora było co najmniej przedwczesne. Dlatego Sąd uchylił decyzję Prokuratury i skierował sprawę do ponownego rozpoznania. 

Z całością postanowienia i jego uzasadnienia można zapoznać się tutaj

Komunikaty

Media