Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Stanowisko SSP „Iustitia” do wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 31 maja 2017 roku dotyczącego reorganizacji Biura Krajowej Rady Sądownictwa

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” przyłącza się do wniosków i ocen przedstawionych w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich doktora Adama Bodnara do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z dnia 31 maja 2017 roku w sprawie projektu reformy Krajowej Rady Sądownictwa w zakresie reorganizacji jej Biura i związanej z tym perspektywy sytuacji prawnej jego pracowników.

 Jakakolwiek reforma instytucji publicznej, zarówno ta, która dotyczy jej kompetencji, jak i ta odnosząca się do jej struktury, powinna być oparta na przesłankach usprawnienia działania i racjonalizacji jej potencjału. Kiedy jednak zamysł reformatorski w nieuzasadniony tymi względami sposób prowadzi do skutku identycznego z grupowym zwolnieniem pracowników danej instytucji, to nie można mówić, ani o racjonalności, ani o respektowaniu przez ustawodawcę reguł równego dostępu do służby publicznej i wyrażonej w Kodeksie pracy zasady poszanowania godności pracownika.

Urzędy obsługujące instytucje wymiaru sprawiedliwości i ochrony prawnej zatrudniają wiele osób posiadających cechy wartościowych i kompetentnych pracowników. Pomimo następujących w demokratyczny sposób, cyklicznie zmian w sferze politycznej realizują oni swoje zadania, gwarantując sprawność i rzetelność relacji prawnych i komunikacji zewnętrznej istotnych z punktu widzenia efektywności prawa. Oceniamy, że tak dzieje się w przypadku urzędników Biura Krajowej Rady Sądownictwa, dzięki czemu realizuje ona nie tylko ustawowe kompetencje kadrowe i opiniodawcze, ale także wiele inicjatyw edukacyjnych, społecznych i naukowych.

Zamysł stworzenia regulacji, która może doprowadzić do utraty zatrudnienia przez urzędników Biura Krajowej Rady Sądownictwa nie może być oceniony inaczej, niż jako posiadający znamiona szykany. Jest to działanie niegodne formy ustawowej i nie może jej użyć ustawodawca, jeśli w swoim zamyśle reformatorskim nie kieruje się racjonalnie żadną z przywołanych wyżej przesłanek.

Podzielamy w pełni obawy Rzecznika Praw Obywatelskich co do niezgodności z Konstytucją zamierzonego rozwiązania. Wskazujemy też na istotną szkodę społeczną i moralną, którą może wywołać tak arbitralnie użyty przez projektodawców ustawy środek prawny.          

Komunikaty

Media