Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Apel do Krajowej Rady Sądownictwa

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zwraca się do Krajowej Rady Sądownictwa o zajęcie stanowiska i podjęcie stosownych działań w sprawie tzw. nadzoru nad działalnością sądów powszechnych, wprowadzanego stale w sądownictwie.

Wyrażamy przekonanie, że planowany obecnie system nadzoru narusza konstytucyjne zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Krajowa Rada Sądownictwa negatywnie opiniowała akty prawne dotyczące tego nadzoru. Podjęte dotychczas tzw. działania nadzorcze budziły poważne zastrzeżenia środowiska sędziowskiego. Ostatnie inicjatywy nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych idą znacznie dalej. Projekt „poselski” zmiany pr.u.s.p. przewiduje rozwiązania umożliwiające wkraczanie w zakres orzekania.

Wbrew stanowisku Ministerstwa Sprawiedliwości, planowany nadzór nad działalnością sądów powszechnych nie rozwiąże problemów funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Akcentowana szybkość postępowania nie może być jedynym kryterium przy ocenie wymiaru sprawiedliwości. Istotą działalności sądów jest orzekanie sprawiedliwe.

W czasie obrad Okrągłego Stołu dla Sądownictwa zwracano uwagę na potrzebę pozostawienia wymiaru sprawiedliwości przede wszystkim pod wpływem nauk humanistycznych, a nie ekonomicznych. Proponowane przez władzę wykonawczą techniki zarządzania wymiarem sprawiedliwości prowadzą do wypaczenia istoty jego funkcjonowania. Planowanie wyników statystycznych w oparciu o odgórne wskazania minimalnej liczby spraw na wokandzie, częstotliwości ich wyznaczania, czasu trwania sprawy itp, stoją w sprzeczności z ustawowymi zasadami prowadzenia postępowań sądowych. Podstawowym gwarantem sprawiedliwości jest sędzia, który nie powinien orzekać pod presją oczekiwań statystycznych promowanych przez władzę ustawodawczą i wykonawczą.

Na ubiegłorocznym zebraniu delegatów SSP „Iustitia”, Pan Przewodniczący SSN Antoni Górski zapowiedział zorganizowanie konferencji w sprawie nadzoru, w ramach której zostałyby omówione dopuszczalne ustrojowo i właściwe zasady jego funkcjonowania. Potrzeba zwrócenia uwagi na ten problem systematycznie zaś wzrasta. Dotychczas nie wyeliminowano niewłaściwych praktyk nadzorczych, a zapowiadane są dalsze kroki zmierzające do całkowitego wypaczenia zasad sprawiedliwego orzekania. Postulujemy zajęcie się tym zagadnieniem przez Krajową Radę Sądownictwa, albowiem środowisko sędziowskie nie ma własnej formalnej reprezentacji.

Szczególnej uwagi wymaga kwestia tzw. okresowej oceny sędziów. SSP „Iustitia” sprzeciwia się ocenom okresowym w jakiejkolwiek postaci. Niezwłocznego wyjaśnienia wymaga jednak kwestia objęcia oceną okresu poprzedzającego wejście w życie przepisów dotyczących tych ocen. Nie zostały należycie ustalone standardy tych ocen, ani poprzez przygotowanie oceniających, ani sędziów ocenianych.

SSP „Iustitia” apeluje, aby Krajowa Rada Sądownictwa zabrała głos w sprawie szeroko rozumianego nadzoru nad sądami powszechnymi z uwzględnieniem postulatów zgłaszanych dotychczas przez środowisko sędziowskie.

 

Zarząd SSP "Iustitia"

Komunikaty

Media